search instagram arrow-down

Kontakt

Taky me najdete na Facebooku pod Zivotnafloride a v pripade dotazu a pripominek me kontaktujte na zivotnafloride@hotmail.com

Jak to celé začalo? Přijela jsem do Miami 5.12.2011 a vůbec jsem netušila do čeho vlastně jdu. Přijela jsem na ESTU a měla jsem koupenou zpáteční letenku, že kdyby náhodou 😁. Ono vlastně i v případě, že víte, že tady zůstanete dýl ( defacto už nelegálně), vždycky musíte koupit i zpáteční letenku, protože jinak riskujete, že se někomu na letišti nebudete zdát, a můžou Vás klidně otočit zpátky! A znám pár takových případů! Jinak to byla docela sranda, protože mi kufr zapomněli v Amsterdamu takže jsem do Ameriky přijela s malou kabelčickou, kde jsem měla pouzdro na kontaktní čočky a kartáček na zuby. Takže první dny než mi přivezli kufr (trvalo jim to tři dny!) byly fakt zábavné😁. Na začátku jsme si s Viktorem ( já už vlastně přijela do hotového 😁) pronajímali jen malinké bydlení asi 15 minut pěskobusem od pláže v Deerfield Beach. Bylo to vlastně z garáže udělané bydlení, takže opravdu malinké, jen kuchyňka s obýváčkem, ložnice a koupelna. Ten první měsíc jsem strávila hlavně na pláži a vůbec poznáváním okolí. Viktor mě vzal na ryby, na různé car a motorcycle shows, ukázal mi Everglades a Key West a jenom díky němu jsem si na Floridu tak rychle zvykla, a celé jsem si to tady zamilovala.

Hlavně jsem ale nikomu nic nerozuměla, protože angličtina, kterou Vás učí ve skole je fakt úplně něco jiného. Ze začátku jsem se hodně bála a styděla mluvit a pak na mě Viktor vyzrál tím, že když jsem si v restauraci neobjednala sama,  tak on mi nic neobjednal a seděla jsem na suchu 😁. To mě nejvíc donutilo začít s lidma mluvit a je fakt, že tady jsou lidi hrozně příjemní a když vidí, že jste v nesnázích, vždycky každý rukama nohama pomůže! Potom jsem si koupila telefon a založila účet v bance.

Při kupování mobilu máte několik možností, můžete si koupit telefon s předplacenou kartou, což je něco jak v Česku kredit, takže si prostě vždycky jen telefon dobijete. Potom si můžete koupit telefon, kde platíte určitou částku měsíčně, ale nepodepisujete žádný kontrakt (já dlouho mela MetroPCS, kde platíte měsíčně $50 a v tom máte neomezené voláni, sms a data), a když nezaplatíte tak Vás odpojí, dokud zase nezaplatíte, a nebo můžete jít ke společnosti, kde podepíšete kontrakt a můžete mít telefon nebo třeba tablet na splátky (což mám já teď,  a se splátkama ze telefon a IPad mě to vychází asi na $140). Je to tak jak všude. Pokud máte něco levnějšího, nemusíte mít až tak dobré pokryti. A k otevřeni úctu v bance potřebujete jenom cestovní pas a základní vklad, který je většinou kolem $200.

p1000831No a asi po měsíci lenošení (och, to byly časy 😂) , když už jsem věděla, ze tady doopravdy chci zůstat, tak jsem si začala hledat práci. Je tady obrovská polská, česká a barjaká evropská komunita a úplnou náhodou (jak jinak 😁) se Viktor potkal s polkou, která mu pro mě dala nějaké čísla kam můžu zkusit zavolat, a ptát se po práci. Pamatuju si, že jsem si asi dvě hodiny připravovala co řeknu 😂 a nakonec hovor vypadal asi následovně- „ahoj,dostala jsem číslo od Anny, hledám nějakou práci.“ „Tak zítra v 9, vem si nějaké plné boty “ a řekl mi adresu kam mám přijet.

Tehdy jsem ještě neměla auto, Viktor mě na devátou zavezl na místo, kde jsem zjistila, že je to mala židovská restaurace s cateringem, a kde mě hned zapojili do procesu umývání nádobí a chystání jídla na párty. Bylo to fakt vtipné, protože jsem skoro nikomu nerozuměla, ale byla tam tak dobra atmosféra, že to nikomu nevadilo. V 10 hodin (jakože fakt v 10 večer, takže po nějakých 13 hodinách 😁) jsme skončili a domluvila jsem se s Elim, že budu v restauraci každý den, kromě něděle, od 9 do 3 za $8/hod. Umývala jsem nádobí, uklízela v restauraci (spíš takové malé bistro), pomáhala chystat jídlo a později i jezdila nakupovat. Byla tam taková správná skupina, majitel Eli byl z Maroka, jeho žena Shula se narodila v Izraeli a jeji maminka byla polka, kuchař Willi z Haiti, kuchař Kao z Vietnamu a šéfkuchařka Sarini z Bali 😁. Někdy to bylo fakt náročné, dělali jsme kolikrát oslavy ( všechny Bar a Bat Mitzvah) pro víc než 500 lidí a byly i dny, kdy jsme dělali osmnáctihodinovky několik dnů za sebou.

No a byl čas koupit si svoje vlastni auto. Jedna z nejlepších cest kde najít auto za hotovost, je hledat na stránkách Craigslist.com, kde jsem našla i mého žlutého šípa 😎❤️ Sice trošku otřískanější, ale měl automatickou převodovku a stál mě jen $3000. No nekupte ho 😁p1010048Hodně lidí si myslí, že je problém si pojistit auto, ale to je velký omyl. Normálně vám ho pojišťovna pojisti na pas, je to sice o něco dražší (první pojistka mě stála kolem $150), ale ze zákona pojistku stejně mít musíte, takže s tím nic neuděláte 😁. Jinak cena pojistky závisí na vašem věku, takže pokud jste mladší než třeba 30 a starší než 60, tím je vaše pojistka dražší, a taky třeba na místě bydliště. Čím blíž k oceánu a k Miami, tím dražší.

O pár měsíců později jsme se rozhodli přestěhovat do něčeho většího. Našli jsme malý domek 3+1 jen o kousek dál, v Pompano Beach. Protože Viktor znal majitele, pronajal nám ho za $750 + asi $120 za vodu a elektřinu. Pokud hledáte pronájem bytu nebo domečku, většinou si musíte napsat vodu a elektřinu na sebe, což,  pokud jste tady nelegálně, je to docela problém, ale vždycky se dá domluvit s majitelem, že to nechá na své jméno a vy mu na konci měsíce akorát zaplatíte. Taky počítejte, že na začátek musíte zaplatit tři nájmy-první, poslední a security deposit (v případě, že něco rozbijete a podobně).

Dneska, když to píšu, mi připadá, že od té doby uběhlo už sto let, a zároveň, že se to stalo včera. Určitě to ale bylo mé nejlepší rozhodnutí. Je úplně jedno po čem toužíte a jak těžké vám to připadá- JDĚTE SI ZA TÍM. Protože pokud ne, vždycky toho budete litovat. Tolik lidí mě odrazovalo a předpovídalo, že do 14 dnů budu doma. No a dneska je to 6 let a nikdy jsem nebyla štastnější 😁😊❤️

One comment on “Začátky

  1. Pingback: Hurá do Ameriky
Zanechat odpověď
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: