search instagram arrow-down

Kontakt

Taky me najdete na Facebooku pod Zivotnafloride a v pripade dotazu a pripominek me kontaktujte na zivotnafloride@hotmail.com

Když nepočítám moji fobii z pavouků a včel a všeho bodavého hmyzu, tak jediné čeho se opravdu bojím je, že budu v budoucnu litovat, že jsem něco NEUDĚLALA. Ještě se vlastně bojím žraloků a války. A ještě o svoje zuby a nos…To je moje divná věc- že mám strach, že mi někdo zlomí nos, nebo že si vyrazím/ulomím zuby😀

Anyway, když jsem tehdy tak už nějak věděla, že se na Floridu vypravím, vůbec jsem nic vlastně neřešila. Těšila jsem se, ale vůbec jsem nepřemýšlela nad tím co tam budu dělat, jak se domluvím, jak budu řídit auto, že neuvidím svoji rodinu pokud tam zůstanu, a že se po nějaké době stanu nelegálem. Věděla jsem ale, že bych pak litovala, kdybych tu letenku nekoupila a neletěla. I kdyby to neklaplo a já bych se po nějaké době vrátila zpátky do Česka, věděla bych, že jsem to aspoň zkusila.Ale teď můžu říct, že odjet bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělala…❤️

Často mi lidi píší, že mám štěstí, že tady žiju, že mi závidí a hned by se mnou měnili🙄. Taky hodně lidí plánuje, ale nikdo doopravdy neodjede. A já si myslím, že je to strašná škoda. Z čeho lidi mají strach, nebo co je drží zpátky? Když to tady neklapne, tak zase odletíš. No big deal. Aspoň víš, že jsi pro to něco udělal. Amerika není pro každého a znám lidi, kteří přijeli na tři měsíce, zkusili to a zase jeli zpátky do Čech. Ale abych se teda dostala k jádru věci ( a nezvrhlo se to v nějaký motivační článek:-), takže- CO JE DOBRÉ VĚDĚT PŘED ODLETEM DO AMERIKY?

Musíte mít biometrický pas a musíte si vyřídit vízum ESTA(http://www.viza-usa.cz/), díky kterému můžete v Americe zůstat tři měsíce. V případě, že překročíte tuto dobu (může to být i jeden jediný den), stává se z vás nelegální imigrant a v případě, že z USA vycestujete, riskujete, že už vás do Ameriky zpátky nepustí (většinou se dává zákaz na 10 let) Někdo si pobyt prodlouží tím, že vycestuje například na Bahamy- stačí jen pár dnů a při návratu a opětovném vstupu do USA vám dají zase razítko s platností na tři měsíce. Podle mě to jde ale jen jednou, protože na imigračním nejsou pitomci, aby si nevšimli, že takto cestujete už po šesté😁.

Možností, jak se zlegalizovat a dostat zelenou kartu je poměrně málo. Můžete zkusit loterii, která něco málo stojí, a můžete zelenou kartu vyhrát. Šance je ale strašně malá (i když znám lidi, kteří to vyhráli), ale i tady si dejte pozor na spoustu podvodníků, kteří zakládají fejkové stránky, kde z vás jen vytáhnou peníze. Další možnost je být vzdělaný a uznávaný člověk (např. lékař, nebo věděc- takového neznám nikoho :-), a poslední možností je sňatek s americkým občanem.

Pokud máte v plánu sem přijet za prací, doporučuju naplánovat příjezd na podzimní měsíce. Moc lidí neví, že hlavní sezona je od prosince do dubna, proto je tady v té době pracovních příležitostí (hlavně v restauracích a hotelech) o dost víc. A protože je v létě na Floridě období dešťů a hurikánů, tak bych dovolenou na léto určitě neplánovala.

Většina lidí má největší strach, že nenajde práci. V článku o mých začátcích (https://zivotnafloride.com/2017/07/10/jak-to-cele-zacalo-1/) si můžete přečíst, jak dlouho trvalo najít práci mně😁. každému říkám, že pokud se práce nebojí, tak se vždycky nějaká najde😉. Pro holky je to většinou úklid na hotelu, v kancelářích nebo rodinných domcích, práce v restauraci (většinou mytí nádobí, servírování a sklízení špinavého nádobí, popř. chystání salátů), nebo hlídání dětí.  Chlapi to mají (jak už to tak bývá 😁) krapet jednodušší. Protože se na Floridě buduje o sto šest, není problém najít práci na stavbě. Tím nemyslím stavět domy z cihel, ale hlavně remodeling, sádrokartony, malování a podobné práce. V 99% vám práci dopředu nikdo neslíbí, takže doporučuju hledat až tady. Vypadá to lehkomyslně, a zní to hůř než to ve skutečnosti probíhá. Je tady velká československopolskobarjaká komunita, takže nejjednodušší je zkusit mocný facebook. Potom navrhuju múj oblíbený Craigslist.com, nebo si udělat procházku a ptát se ve velkých restauracích a barech, jestli by se tam pro vás něco nenašlo. A vždycky mě můžete pozvat na pivo a třeba něco vymyslíme😊.

Nejdůležitější je asi mít kde složit hlavu. pokud přijíždíte jen na tři měsíce, je nejlepším řešením motel. Levnější motely (Motel 6, Travelodge, Days In apod.) mají na dlouhodobé pobyty super dealy, takže vás to nevyjde tak draho a máte to bez starostí. a navíc vám někdo i uklidí 😂. Pokud chcete zůstat delší dobu, uvažovala bych o pronájmu domku, apartmánu, nebo třeba jenom pokoje. jsou realitní stránky (Zillow, Realtor), kde můžete najít pronájem, ale pokud už jste nelgál, může to být problém. Proto doporučuju  (opět:-) můj oblíbený Craigslist.com 😁. Většina majitelů dává před své domy, které chtějí pronajmout, ceduli FOR RENT, takže je taky dobré projít si oblast, kde bydlení hledáte, jestli tam taková cedule není a případně se domluvit přímo s majitelem. Ceny se pohybují v rozmezí $1000-$20000 😁. Záleží na velikosti bydlení, a taky na lokalitě. Platí samozřejmě přímá úměra, že čím blíž k oceánu, tím dražší bydlení. My jsme úplně na začátku platili za 1+1 $600, později za 3+1$900+ $150 za elektřinu a vodu. teď bude bydlení určitě ještě o něco dražší. Taky na začátek počítejte s platbou tří nájmů (první, poslední a security deposit).

 

Další věc, kterou dřív nebo později budete muset řešit, je dopravní prostředek. Podle mě je auto absolutně nezbytně nutné. Na začátku jsme měli auto jedno a ani to dobře nefungovalo, protože jsme každý pracovali jinde, takže netrvalo moc dlouho, než jsem si našla svého žlutého šípa❤️. Samozřejmě, že tady jezdí autobusy, ale s Americkým autobusovým systémem a s trafficem by vám mohla cesta do práce trvat i hodinu a půl. Taky je možností koupit si kolo, ale to je z mého pohledu docela nebezpečné (někdy vám napíšu a amerických řidičích 😂😂). další možností je nějaký malý skútr, ale s tím zase nemůžete na dálnici, takže pokud jedete někam dál, tak se to protáhne. No a s bezpečností je to asi jak s kolem 😁 Takže z toho vyplývá- nejlepší řešení = AUTO. Opět doporučuju Craiglist.com, kde jsme auta našli i my.  Já svého žlutého Beetla koupila za $3000. Pojistka je ze zákona povinná, a mě vyšla na cca $150. Výše pojistky se odvíjí od věku majitele a taky místa bydliště. Čím blíže k Miami a k oceánu, tím dražší. Hodně lidí vám bude tvrdit, že nejde koupit auto na splátky. Omyl! Jedno z Viktorových aut na splátky koupené bylo, a to jen na pas. Neudělá to pro vás samozřejmě každý,  ale jde takového dealera najít. Jen počítejte, že hodně přeplatíte, protože vám dají nejvyšší navýšení😁.

Málem bych zapomněla na UBER. Super služba pokud nemáte auto. K tomu je nutné jen mít staženou aplikaci do telefonu a bankovní účet. Levné a spolehlivé- DOPORUČUJI! Pro lidi, kteří se chystají jen na dovolenou je na každém rohu půjčovna. Ceny se hodně liší, ale většinou je to kolem cca $30-$60 na den, a je samozřejmě lepší půjčovat auto na delší dobu, dají vám lepší deal. A taky je cena nižší, pokud zaplatíte dopředu. takže určitě mrknout na internet a auto domluvit předem. A jeden tip- nejdražší půjčovny jsou na letištích!

Co dál? Bankovní konto. Rozhodně si založte účet. Je tady plno bank (Bank of America, Chase, Wells Fargo a plno jiných), kde vám na pas a se základním vkladem (většinou $200) založí účet. Na stopro ho budete potřebovat!

Rozhodně je lepší  někoho, kdo na Floridě žije, znát, zvlášť pokud bude, alespoň na začátku, ochotný vám dělat průvodce. Jde to ale i bez toho. Pokud je Amerika váš velký sen, rozhodně se není čeho bát. Nejhorší možný scénář, který může nastat, je ten, že se rozhodnete (nebo vás okolnosti donutí) jet zpátky domů. Vždycky si ale budete moct říct, že jste pro svůj sen něco udělali.

Já za sebe můžu říct, že jsem tady našla sama sebe a to moje „doma“. Všem, kteří se rozhodnou sem dojet to moc přeju, a doufám, že se naplní všechna vaše očekávání.  Pokud jste v Americe nikoho neznali, tak teď už jo 😁. Nebojte se mi psát, všem ráda pomůžu❤️. Jen prosím nepiště zprávy typu „chci přijet, můžeš mi najít práci a ubytování?“. Takto to bohužel opravdu nefunguje😖. Takže jinak, FLORIDĚ TŘIKRÁT HURÁ 😊😁.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: