search instagram arrow-down

Kontakt

Taky me najdete na Facebooku pod Zivotnafloride a v pripade dotazu a pripominek me kontaktujte na zivotnafloride@hotmail.com

Amerika je úplně jiný svět. To je jasné. Jiný kraj, jiný mrav, že jo. Ale jsou některé věci, které jsou v USA fakt úplně jinak. Co třeba?

Snídaně. Možná, že teď je to v Česku už jinak, a taky to možná funguje jinak ve velkých městech, ale před šesti lety, kdyby mi někdo řekl, ať si zajdeme na snídani, tak si asi zaklepu na čelo😁. Američani snídaně v restauracích milují. Nejen o víkendu. My s Viktorem chodíme každou neděli, to je náš malý rituál. Je plno restaurací, které mají otevřené jen na snídaně, a když vyrazíte trochu později, můžete na stůl čekat i hodinu. taky je normální, že vám postupně zadarmo dolívají kafe a pití vůbec. jo a taky – alkohol ke snídani? Šampus s džusem, nebo Blody Mary v 9 ráno k míchaným vajíčkům je tady úplně normální😁. No a dát si palačinky s párkem a slaninou a míchané vajíčka s javorovým sirupem je bezva snídaňová kombinace🤢😁.

Datum. V USA se píše prva měsíc, potom den a potom rok. To pro mě na začátku bylo hodně matoucí 😁.

Plnoletost. To je asi známá věc, ze pít alkohol můžete od jednadvaceti. Podle mě je to pitomost, protože v 18 můžete jít do války zabíjet lidi, ale nemůžete si dát pivo! 🙄

Daně v obchodech. Pokud jdete u nás do obchodu a koupíte žvýkačky za 10 korun, zaplatíte 10 korun. V Americe kupujete věc za 20 dolarů, ale u kasy vám k tomu připočítají daň, takže zaplatíte třeba 21,50. 🙄😁

Mateřská. V USA nemá žena nárok od státu na mateřskou, tak jak v Česku. můžete dostat od zaměstnavatele, ale většinou je to maximálně 6 měsíců. Proto jsou tady tak populární chůvy a jesle. Mám kamarádku, která už 10 dnů po porodu normálně pracovala a přišlo jí to úplně normální. Smutné 😢.

Spropitné. Většina lidí nechává spropitné (tady tomu řeknou tips) a to cca 15-20%. i když si objednají jen pivo, nechají tipa. Většinou je to tak, že co pivo, to dolar😁. Servírky a číšníci mají minimální plat, žijí fakt z tipů a taky se podle toho k zákazníkovi chovají. Z toho by si Češi, aspoň podle mě, měli vzít příklad 😁.

Pracovní doba. Většina lidí pracuje 6 dni v týdnu. I já s Viktorem máme normálně volno jen v neděli. Přesčasy jsou taky normální. V Americe se fakt maká. Kdyby mi v Česku někdo řekl, ať jdu v sobotu, nebo nedejbože v neděli do práce, tak se vztekám ještě týden 😁.

Peníze. Velké procento lidí dostává v práci šek, takže u sebe Američani nemívají cash. Já ho nemám nikdy 😁. Všechno je přizpůsobené platbám kartou, i parkováni nebo dovážka jídla 😁.

Alkohol. Ten tady v normálním obchodě nekoupíte. Musíte jít do „liquor store“, kde prodávají jen alkohol a cigarety. V běžných obchodem můžete koupit jen pivo a víno 😁.

Mimochodem, když jsme u alkoholu, všude chtějí vidět ID (řidičák nebo jiný doklad totožnosti), jinak vám nenalejí, ani neprodají alkohol nebo cigarety. I když tady byli naši, kterým je očividně víc než 21, nedali taťkovi pivo, protože si zapomněl vzít pas 😁.

Reklamy v TV. V televizi můžete vidět reklamy na místní lékaře, nemocnice, právníky, léky, restaurace a spoustu dalšího. V Česku by mi přišlo fakt divné vidět mého zubaře v reklamě v TV, který se snaží nalákat víc pacientů 😁.

Města. Třeba Florida od Key Larga až nahoru po Jupiter (cca 150 mil)  vypadá jak jedno velké město. Je to ale hodně měst, které se slily do jednoho. Že jste přejeli do jiného města víte jen díky cedulce u silnice.

Věci na vyhozeni. Pokud v Americe chcete vyhodit starý nábytek, elektroniku, domácí spotřebiče, nádobí nebo jakékoliv, pro vás už nepotřebné, věci, dáte je před dům na ulici. Buď si to vezme někdo, kdo to potřebuje, nebo to o víkendu seberou popeláři. Podle mě úžasná věc!

Zloději. Jasnačka, ti jsou všude. Ale mám pocit, že v Americe se až tak nekrade. Na pláži necháte telefon s peněženkou na dece a jdete na oběd a po pár hodinách všechno najdete. Když objednávám věci přes internet, tak UPS a FedEx všechno nechá ležet před dveřma na ulici a ještě nikdy se nestalo, že by se na tom někdo obohatil 😁.

Psi. Všichni miluji psi, ale na Floridě si pejska můžete vzít málokam. Skotačení na pláži a koupačka v moři? Neexistuje. Musíte jít na speciální pláž, kde jsou psi povoleni. V našem okolí je jen jedna, kde jsou psi povoleni jen od 5 do 7 vecer 🙄🙄🙄.

Policijeee. Pokud neuděláte nějaký dopravní přestupek, policajti vás nikdy nezastaví jen tak, aby vás zkontrolovali. Existují ale check pointy (vetšinou o víkendu 😁), kdy zase naopak staví všechna auta (pokud se do tohoto dostane, není úniku) a kontrolují většinou alkohol. Mimochodem, na Floridě není zakázáno při řízení telefonovat (taky to pak tak vypadá 😁), ale za smskování můžete dostat pokutu.

Bezdomovci. Stojí na velkých křižovatkách s cedulkama z kartonu, a žebrají u silnice. A lidi jim dávají nebo stáhnou okýnko a aspoň pokecají 😁. Já sama dávám jídlo, když mám. Jo a jejich cedule nemají chybu, jedna z nejlepších vůbec „moje bývalá žena měla lepšího právníka“ 😁😁.

Patriotismus. Amíci jsou neskuteční patrioti a milují to ukazovat. Všude, kam se podíváš a na všem, co tě napadne jsou americké vlajky. Klidně i vlajka 5×10 metrů vlající z okna auta. A taky se hodně prožívá politika. Před volbama na prezidenta si lidi dávají mini billboardy na trávník před dům, nebo lepí nálepky na auto, aby každý věděl, kdo je jejich kandidát 😁.

Semafory. Semafory na silnicích jsou až jakože přes cestu. Tady je ukázka 😁. Takže na něj pohodlně vidíte a nemusíte si zlomit krk v případě, že v Česku stojíte první v řadě 😁. Taky když čekáte na červenou, následuje hnedka zelená. Při rozjezdu vynechali oranžovou 😁. No a můžete většinou odbočit doprava na červenou. IMG_0497

Amíci si pochutnávají na smažených nakrájených zavařených okurkách 🤢😁.

Svátky. To je asi známý fakt, že se tady prožívají svátky, ale už teď (první půlka srpna) všude vidíte výzdobu na Halloween, hned po Halloweenu zase vytáhnou vánoční výzdobu a hned po Vánocích na Valentýna. No joo, komerce 😁.

Domy. Je úplně normální koupit dům nebo byt, který je plně vybavený, a nechat to tak. Takže jíte u stolu, spíte na posteli a používáte záchod, který používal buhví kdo. Taky je běžné, že se kvůli práci celá rodina přestěhuje přes celou Ameriku.

Těch rozdílů mezi Českem a USA je další milion, tohle je ale to, čeho jsem si při příletu všimla nejvíc. A i když je něco fakt divné, stejně to tady miluju ❤️❤️❤️.

Zanechat odpověď
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: