search instagram arrow-down

Kontakt

Taky me najdete na Facebooku pod Zivotnafloride a v pripade dotazu a pripominek me kontaktujte na zivotnafloride@hotmail.com

Jedna z nejčastějších otázek, kterou ohledně mého žití a bytí na Floridě dostávám je, co mi nejvíc chybí. Co je v Česku na každém rohu k dostání a co v Americe nekoupím? Co doopravdy postrádám? 😁 Úplně opominu rodinu a kamarády, protože to je na celou samostatnou kapitolu a zaměřím se fakt jen na ty materiální věci. Jo a doopravdy tohle nepíšu abych vás inspirovala, co mi poslat k narozkám za dárek 😁.

Prvně asi k jídlu (jak jinak) 😁. Překvapivě toho opravdu není hodně. V Americe totiž fakt seženete všechno. Dlouho jsem postrádala hrubou a polohrubou mouku na pečeni ( Amíci mají jen hladkou a hotovo 😁) nebo třeba čerstvé kvasnice, ale nedávno kousek od nás otevřeli polský obchod, kde seženete českou mouku, povidla, kvasnice a plno dalších. Hodně lidem chybí česká hořčice, ale já fakt nevidím žádný rozdíl mezi americkou a českou 😁. Jasný, že někdy je opruz, když máte chuť na smažák nebo kremroli, že prostě nevyrazíte do nejbližší restaurace nebo cukrárny, ale musíte se s tím patlat, ale zase to aspoň není tak často a pro mě je to vždycky událost, když vaříme rajskou, svíčkovou, smažák apod. Navíc je pravda, že je po celé Americe plno českých nebo podobných restaurací, takže třeba v Coloradu jsme se stavovali na svíčkovou a v Daytone na Ondráše. Ale zase na druhou stranu díky počasí na ty těžké omáčky, knedlíky (dlouho jsem byla nucena je dělat, ale teď je taky začali prodávat v jednom polském obchodě 😁), guláše a jiné české mňamky nemáme chuť tak často. Takže co doopravdy postrádám?

Křupky arašídové mňam! Tohle je věc, která nechybí v žádném balíčku od maminky a sestřičky 🤤🤤.

Škvarky a škvarková pomazánka! Když jsem naposledy byla v Česku, tak jsem snědla asi 18 kilo škvarků a stejně je pořád bolestně postrádám 😁.

Pečené prase, zabíjačky. Miluju už asi jenom tu atmosféru, ale takové do křupava opečené čuňátko na rožni.. mňam !

Valašské frgály. V US není nic co by se ani vzdáááleně podobalo čerstvě, v peci upečenému valašskému frgálu a moje kuchařské schopnosti na takovém levelu rozhodně nejsou 😁. Navíc mi chybí ta pec, žejo.

Párek v rohlíku. Normální párek s tím do křupava opečeným rohlíkem a kečupem co koupíte u nás na každém rožku.

V Americe (aspoň co já vím) není nic podobné našemu pečivu. Takže jednou za čas mi náš český chleba, rohlíky, dalamánky, pletýnky, loupáčky (bože loupáčky s kakaem 🤤) a vánočky a nebo jenom vůně pekárny určitě chybí.

Určitě sem musím zařadit obyčejný Tuzemský rum, protože tuzemák je zkrátka jen jeden a nic ho ve vánočním cukroví nenahradí 😁. Navíc si dát jednou za čas koks (pro neMoravčáky -panák rumu s kostkovým cukrem a lžickou kafe..😁) taky neuškodí 😁.

Když už je řeč o alkoholu 😁..sice se dá koupit třeba Jelínkova slivovice, ale té domácí pálené slivovici, hrušce nebo meruňce se nic nevyrovná. Naštěstí máme díky drahým kamarádům a rodině docela velké zásoby 😁.

Termix. Jahodový a vanilkový. A ještě Ostraváček. Mňam mňam. To mi vždycky babička kupovala, když jsem byla nemocná 😀

Zvěřina. Nikdy jsem se tady v obchodě nebo restauraci nesetkala s kusem srnčího, daňčího nebo jeleního masa. A já miluju (miluju!pro srnčí svíčkovou šel bych světa kraj ☺️) jakoukoliv zvěřinu na jakýkoliv způsob!

Určitě by se těch papáčkových věcí našlo mnohem víc, ale díky mnoha podnikavým čechům, slovákům a polákům je veškerá “díra” na americkém trhu zaplněna. Je tady opravdu plno obchodů a restauraci, a teď si například objednávám české vánoční cukroví od jedné šikovné české kuchařky (ona, představte si, děla i špičky a indiánky🤤) a vím, že nějaký pán prodává, a po celé Americe posílá, na internetu paštiky, párky, tlačenky, klobásky a podobné masové mňamky 😁.

Ok, to by jsme asi měli k tomu jídlu. Co dál?

Knihovny a knihkupectví. Miluju knížky a i když mi hlavně mamka a sestrička (děkuju děkuju ❤️) pořád posílají pěkně těžké balíčky, knížek není nikdy dost 😁.

Jaro a podzim 😁. Já vím, že to zní divně, ale na Floridě je pořád léto. I když se třeba někdy ochladí nebo prší nebo tak, je to furt stejné. Žádné podzimně zbarvené listí a babí léto a krása prvních sněženek na jaro.

Šeřík. Vůně rozkvetlého šeříku je úžasná. A je krásný. Velké mínus pro Floridu za absenci šeříku 😁.

Vánoční trhy. Chybí mi ta Vánoční atmosféra, zahřívaní zmrzlých ruk o hrnek s punčem, světýlka, vánoční výzdoba, horké kaštany a bramboráky. Tohle na Floridě nikdy nezažijete. Další velké mínus 😁.

Brno. Pro mě velká srdcovka. Jenom čtyři roky na střední, ale zážitků za čtyřicet let. Krásné město plné krásných míst ❤️.

Hody. Miluju hody, hodovní kačenu se zelím, kolotoče, perníkové srdce, střílení papírových růžiček, krojované pod zeleným, plno vína, cimbálku…😁.

Válení se u krbu. Je bezva mít porád teplučko, ale občas mám, asi tak jak každý, tu náladu na vichr a bouřku za oknem, na teplé ponožky, svařák do jedné ruky, knížku do druhé ruky a válení se u krbu. 🔥💨☕️

Česká televize. To už je jenom taková prkotina, ale někdy fakt mám chuť na nějaký klasický český film jako třeba Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo Vrchní, prchni a pořád ještě úplně všecko nenajdete na YouTube 😁. Navíc mi uteklo k dnešnímu dni už asi dva tisíce dílů Ulice…😂.

Doopravdy se kolikrát stane, že si po barčem postesknu, ale většinou jsou to jen prkotiny. Já jsem tady na Floridě našla to svoje doma, ale Česko je moje rodná země, takže to taky vždycky bude “doma” a myslím, že tak to má hodně lidi co žije v zahraničí. A i když rozhodně nemám v plánu Floridu v nejbližší době opouštět, jít třeba na důchod do Česka, proč ne? Už jen kvůli těm termixům 😁.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: